Подорож навколо світу на кораблі "Нева" в 1803-1806 роках - Сторінка 53
- Юрій Лисянський -Останні допомогли йому побудувати флот з 25 невеликих суден європейського типу. Правління Гаммамеі становить епоху в історії Гавайських островів, так як їм було здійснено об'єднання островів в єдину національну державу і покладено край їх культурної замкнутості і роз'єднаності з рештою світу.
113 Очевидно, під назвою Південного моря Лисянський мав на увазі ту частину Тихого океану, яка розташована на зюйд від дуги Гавайських островів.
114 Саламаха — українська народна страва (Лисянський – українець). Кашоподібна, схожа на лемішку. Основною складовою соломахи є гречане борошно (рідко пшеничне або житнє), з якого розбовтують рідке тісто, вливають його у підсолений окріп і заварюють, розмішуючи. Коли соломаха готова, додають олію, а у м'ясоїд — смалець, затирають часником.
115 Monis papyrifera — паперова шовковиця. Невелике дерево з сімейства тутових, з неправильно зазубреними, знизу волокнистими листям і роздільностатеві квітками, зібраними в круглі головки. Плоди червоні, нагадують шовковицю. З кори виходить міцний, так званий японський папір, прекрасної якості. Широко культивується на півдні і південному сході. Країна походження, очевидно, Китай.
РОЗДІЛ IX
116 Сучасна назва гори Роу — Мауна-Лоа (4 170 м), Kay — Мауна-Кеа (4 210 м). Що ж стосується вершини Ворорай, то, очевидно, під цією назвою Лисянський описує вершину Гуалалаї (2 320 м) в західній частині острова Гаваї, недалеко від мису Кезоле. Наведені Лисянським висоти, взяті з опису третьої подорожі Кука, не відповідають дійсності.
117 Очевидно, Лисянський має тут на увазі кратер Кілауеа (1 247 м), який знаходиться між вершиною Мауна-Лоа (Роу) і південно-східним краєм острова.
РОЗДІЛ X
118 Джордж Діксон (1748 — 11 листопада 1795) був англійським морським капітаном, дослідником і морським торговцем хутром. Брав участь в третьої експедиції Кука. Вивчав під час цієї експедиції північно-західні береги Америки. У 1785 році Діксон став партнером компанії Richard Cadman Etches and Company, для розвитку торгівлі хутром в сучасній Британської Колумбії і на Алясці. У вересні 1785 року Діксон і його товариш по торгівлі Натаніель Портлок відплили з Англії на кораблях "Король Георг" і "Королева Шарлотта". Влітку 1 786 і 1787 років Діксон досліджував берега сучасної Британської Колумбії і південний схід Аляски. Проміжну зиму він провів на Гавайських островах, де став першим європейцем, який відвідав острів Молокаї. Він кинув якір в затоці Кеалакекуа, де був убитий Кук, але не зійшов на берег.
Його головними районами досліджень були архіпелаг Гайда-Ґваї і протока Королеви Шарлотти, протока Сітка, архіпелаг Діксона тощо на Північно-західному узбережжі Північної Америки. Хоча він і не був першим європейцем, що досліджували регіон Гайда-Гваї, він першим усвідомив, що це острови, а не частина материка. Побувавши в Китаї і продавши свій вантаж, він повернувся в Англію в 1788 році.
119 Наведене Лисянським пояснення причин похолодання на 25о пн. ш., між Гавайськими островами і Кадьяком, неправильне, так як він приписує це похолодання туманам і вогкості. Насправді, тумани і велика кількість вологи в атмосфері є наслідком, а не причиною тих чи інших кліматичних умов. Здається, зміна їх на північ від Гавайських островів пов'язана з північною Тихоокеанською течією, спрямованим із весту на ост між 30 і 40о пн. ш.
120 Морська капуста — промислова назва і харчовий продукт з бурих водоростей ламінарія. Виробниче значення мають кілька видів ламінарії: сахарина, дігітата, японка, широко поширених в холодних і холодно-помірних широтах.
121 Правий компас — встановлений на правому борту корабля. Показання компасів, в залежності від їх положення на кораблі, природно, будуть різні. Тому у внутрішніх, добре захищених приміщеннях корабля встановлюється основний компас.
122 Спосіб Крюз-пеленга вживається в тому випадку, якщо пеленгацією неможливо визначити відстань від корабля до предмета, що візується. Тоді беруть два пеленга одного і того ж предмета через деякий проміжок часу і, з огляду на лінійне переміщення корабля за час між пеленгами, графічною побудовою отримують місце корабля на карті.
123 Кадьяк — великий острів на південному узбережжі штату США на Алясці, відокремлений від материка Аляски протокою Шеліхова. Найбільший острів архіпелагу Кадьяк, острів Кадьяк є другим за величиною островом в Сполучених Штатах і 80-м за величиною островом в світі з площею 9311,2 кв. км, трохи більше, ніж Кіпр. Його довжина становить 160 км, а ширина коливається від 16 до 97 км.
124 Сер Говард Дуглас (1776—1861) — британський генерал. У 1795 р по дорозі в Канаду зазнав аварію корабля і зимував з великою кількістю людей на березі Лабрадору. Його перу належить ряд робіт по військовому мистецтву.
125 Лежали на північний схід — йшли курсом на північний схід.
Частина друга.
РОЗДІЛ I
126 Картауни (картаул) – сорока восьмі фунтове знаряддя, типу гармати, що стріляє ядром в сорок вісім фунтів вагою (понад 19 кг). У Лисянського були К. значно меншого калібру.
127 Прикладна година — середній проміжок часу між проходженням місяця через меридіан місця і повної водою під час припливу.
128 Колюши — індіанці з групи тлінкітів, що живуть на північному заході Америки по островам і берегу Тихого океану, від гирла річки Мідної до паралелі, що проходить через південну третину острова Принца Уельського. Західну гілку тлінкітів утворюють якутати, що мешкають навколо бухти Якутат. Російська назва К. походить від "калюжка" — шматки дерева, кістки або каменю, які К. жінки вставляють в губу. Побут і заняття К. дуже вірно описані Лисянським. З приходом росіян частина К. була звернена в християнство. Тлінкіти були основною індіанською воюючою стороною під час російсько-індіанської війни 1802—1805 років. В ході цієї війни їм вдалось тимчасово відбити частину своїх земель і отримати мирну угоду, яка дозволила їм залишитись на свої родових землях.
129 Тобто місцевих жителів, що підкорилися росіянам
130 Кенайські жителі — кенайци — належать до індіанського племені атапаски з групи Тинне. Це плем'я займає внутрішні частини Аляски, і тільки та його гілка, яка мешкає по берегах Кенайської затоки, доходить до Тихого океану. Чугатські жителі — чугачи — одне з племен, що відносяться до колошів та живе в районі Чугатської затоки.
131 Аманат — арабське слово, що позначає заручника з числа знатних людей, якого давали як гаранта виконання певних домовленостей. Це слово вживалося в древній Русі.
132 Палтус тихоокеанський — дуже великий вид камбали, поширений в північній частині Тихого океану.
133 Сивуч — один з видів вухатих тюленів. Мешкає в морях та затоках північній частині Тихого океану.
134 Стахінци — належать до племені стіхкінкзан, що існує на річці Стіхкін і яке відносяться до тлінкітів Інше їх плем'я, що живе біля Стахінської затоки, називається Ситкін-кван. Тлінкіти ( колоші, колюжі, тлінгіти) — індіанський народ, що проживає на південному сході Аляски та в прилеглих частинах Канади. Мова відноситься до сім'ї на-дене.
РОЗДІЛ II
135 Аспідний сланець — сланцева гірська порода, що є різновидом глинистого сланцю. Взагалі, сланці це гірські породи з паралельним (шаруватим) розташуванням зрощень низько— або среднетемпературних мінералів.
136 Алеути — народ, споріднений ескімосам і камчадалам (ітельменам) за мовою і фізичним типом. Живуть на Алеутських і Шумагінських островах, а також на західному узбережжі Аляски до річки Угашік. А. мова належить до ескімосько-алеутської сім'ї мов.
137 Діючі вулкани — характерна особливість Алеутських островів. Крім вивержень на суші, вулканічні виливи в цьому районі відбуваються і на дні моря. На це вказує поява в Алеутському архіпелазі нових вулканічних островів. У 1796 р з води піднявся вулкан Іоанн Богослов. У 1881 р з'явився новий вулканічний острів — Гревінк. Поява подібних же вулканічних островів можливо і серед архіпелагу, описаного Лисянським у північно-західних берегів Америки.
138 Очевидно, Лисянський має на увазі графіт.
138 а Сиводушки – лисиця, спина буро-сірого кольору, боки рудо-жовті, черево темно-буре;
139 Бушприт — горизонтальна або похила подовжена дерев'яна частина, видатна на носі вітрильного корабля або шлюпки. Служить для підйому носових вітрил (Клівер) і частково для зміцнення фок-щогли. За допомогою бушприта проводиться віднесення центра ваги парусності від центра ваги корабля.
РОЗДІЛ III
140 Тобто в Америці, так як шоста частина світу — Антарктида — ще не була відома.
141 Саранка (лілія лісова ́) — багаторічна цибулинна рослина, один з видів роду лілія. Цибулини багатьох видів їстівні і вживаються замість картоплі.
142 Кутагарник — це ітельменська назва дудника, трав'янистої рослини, яке має унікальні цілющі властивості: допомагає від ломоти в суглобах і використовується як болезаспокійливий засіб.
143 Лисянський має, очевидно, на увазі дику польову гірчицю (сурипицю), яка представляє собою широко поширений бур'ян.
144 Огірочник лікарський, огіркова трава, або бурачник, — трав'яниста рослина з родини бурачникових (покритонасінних дводольних). У свіжому стані пахне огірком. Характерна велика кількість жорстких колючих волосків на стеблі і листках. Огіркова трава поширена в Середземноморської області. Тому сумнівна її присутність на Кадьяку, тут Лисянський міг зустріти представника будь-якого іншого виду з сімейства бурачникових, яке налічує до 1 500 видів, поширених по всій землі.
145 Іпатка тихоокеанська — вид гагарок, що живуть в північній частині Тихого океану, в тому числі біля берегів Аляски, Сибіру і Британської Колумбії. Це пелагічний (водний) морський птах, яка харчується в основному пірнанням за рибою. Гніздиться колоніями, часто з іншими птахами.
146 Уріли — щось на зразок бакланів або корморанів. На Камчатці водиться тільки один вид цих птахів: вони абсолютно чорні, мають довгу, як у чаплі, шию, маленьку голову і дзьоб, як у нирка або крохаля. Може Лисянський має на увазі червонопиких бакланів, що гніздяться на берегах Камчатки і островах Прибилова, Командорських, Алеутських і Курильських.
147 Мабуть, помилка. Папуг ара в цьому районі немає. Очевидно, "ара" — місцева назва.
148 Калага (Hemilepidotus hemilepidotus) є родом бичків і мешкає в північній частині Тихого океану та у Північному Льодовитому океані.
149 Очевидно, Лисянський має на увазі Ceratocottus dicerans, властивий цим широтам.
150 Терпуг — представник морських стайнях донних риб з родини костистих ряду скорпеноподібних.